Badania nieniszczące (ang. non-destructive testing – NDT) stanowią grupę metod badań, które dostarczają informacji o właściwościach przedmiotu badanego bez pozbawienia go wartości użytkowych – bez zmiany jego eksploatacyjnej przydatności. Dzięki temu, w przypadku pozytywnie zakończonej inspekcji, obiekt badania wciąż nadaje się do użytku. Ponadto badania NDT można wielokrotnie powtarzać bez negatywnych konsekwencji na cechy produktu. Badania te pozwalają określać aktualny stan obiektu, zweryfikować ciągłość jego struktury oraz określić niektóre jego własności.
Każdy etap produkcji powinien być poddany niezależnej kontroli, która wyklucza powstawanie i powielanie błędów prowadzących do poważnych uszkodzeń oraz zapewni wysoką jakość wytwarzanych wyrobów. Badania nieniszczące mają swoje zastosowanie praktycznie na każdym etapie procesu produkcyjnego, począwszy od projektowania, poprzez badanie prototypu czy produkcji doświadczalnej. Szerokie zastosowanie na etapie wytwarzania (produkcji przemysłowej), od weryfikacji materiałów wyjściowych, poprzez kontrolę międzyoperacyjną, skończywszy na ostatecznej kontroli wyrobu. Niewątpliwie istotnym etapem zastosowania badań nieniszczących jest faza eksploatacji, czyli kontrola działania, przeglądy okresowe, naprawy i remonty. Szukasz laboratorium, w którym wykonuje się nie tylko NDT (w tym między innymi RT), ale też badania penetracyjne spoin, radiograficzne albo badania VT? Serdecznie zapraszamy do współpracy z NORTHLAB sp. z o.o.!
Każda z metod badawczych NDT bazuje na wykorzystaniu określonych zjawisk fizycznych i może prowadzić do uzyskania różnych wyników, właściwych dla danej metody, co może stanowić wzajemne uzupełnienie dla pozostałych metod. Różne metody i techniki badawcze dają możliwość zaobserwowania różnych niezgodności.
Rodzaje wad występujących w materiałach i wyrobach, ze względu na ich pochodzenie:
Rodzaje niezgodności w zależności od ich położenia w badanym materiale lub wyrobie:
Stosowane metody NDT dostarczają zatem precyzyjnych i łatwych do porównania oraz oceny wyników, wskazują miejsca, w których należy dokonać naprawy, elementy wymagające wymiany bądź partie materiałów niespełniających określonych wymagań. Uzyskiwane wyniki jakościowe (rodzaj wady, jej lokalizacja, wielkość i nasilenie) stanowią podstawę do klasyfikowania stwierdzonych niezgodności zgodnie z wymaganiami określonymi w odpowiednich standardach i normach wyrobów. Doświadczenie NorthLab Sp. z o.o. z siedzibą w Gdyni oraz naszego personelu w zakresie wykonywania badań nieniszczących pozwala na profesjonalne świadczenie usług w ocenie jakości oraz stanu technicznego konstrukcji stalowych dla:
Konstrukcji lądowych:
Konstrukcji morskich:
Konstrukcji specjalistycznych:
Wykonujemy badania w laboratorium NDT zgodnie z konkretnymi wymaganiami Klienta lub przepisami zakładowymi, normami polskimi i europejskimi, jak również innymi standardami branżowymi:
Nasz personel posiada uprawnienia do wykonywania badań nieniszczących zgodne z PN EN ISO 9712 w multisektorze obejmującym sektory wyrobu następujących:
Personel legitymuje się również dodatkowym uznaniem na badania wyrobów spawanych i połączeń nierozłącznych na urządzeniach ciśnieniowych kategorii III i IV według Dyrektywy Urządzeń Ciśnieniowych. Zapraszamy do współpracy z laboratorium badań nieniszczących NORTHLAB sp. z o.o. – wykonujemy badania zarówno dla Klientów z Gdyni, jak i Gdańska oraz innych miejscowości.